7-vjeçari bie nga anija, bashkë me të humb jetën edhe nëna që u përpoq ta shpëtonte

7-vjeçari bie nga anija, bashkë me të humb jetën edhe nëna që u përpoq ta shpëtonte

Një djalë shtatë vjeçar nga Polonia dhe nëna e tij vdiqën tragjikisht pasi ranë nga një anije në Detin Baltik, siç njoftuan autoritetet suedeze që po hetojnë rastin.

Tragjedia ndodhi të enjten, kur fëmija ra në ujë dhe nëna vendosi të hidhej pas tij, tha zëdhënësi i Administratës Detare Suedeze Jonas Franzen për Associated Press. Siç ka treguar ai, fëmija ka rënë nga një lartësi prej rreth 20 metrash.

Gruaja dhe fëmija u transportuan me avion në spitalin e Karlskrona, përpara se të shpalleshin të vdekur më vonë. Në një deklaratë të shkurtër të premten, Zyra e Prokurorit Publik të Suedisë tha se kishte nisur një “hetim paraprak për incidentin”.

Anija suedeze Stena Spirit mbante 310 pasagjerë dhe ishte në mes të udhëtimit për në Gdynia, Poloni nga Karlskrona, Suedi kur ndodhi tragjedia, thanë zyrtarët.

Anijet dhe helikopterët nga Suedia dhe njësitë e NATO-s në zonë ndihmuan në operacionin e shpëtimit.